A+ R A-

Trening i frekwencja

 

Piłka nożna dla dzieci. Dlaczego warto zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej?

Twoje dziecko uwielbia piłkę nożną? Każdą wolną chwilę spędza na pobliskim orliku, kolekcjonuje gadżety z Lewandowskim, Messim albo Ronaldo i marzy o tym, aby w przyszłości grać dla ulubionego klubu? Zapisując malucha do szkółki piłkarskiej, dasz mu szansę na spełnienie marzeń. Zobacz, ile korzyści przynoszą regularne treningi piłkarskie!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak piłka nożna wpływa na rozwój dziecka?
  • Jakie korzyści przynoszą regularne treningi piłkarskie?
  • Czy warto zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej?

TL;DR

Gra w piłkę nożną jest świetną formą aktywności. Wzmacnia serce, płuca i mięśnie, zwiększa ruchomość stawów, poprawia zwinność i gibkość, a także hartuje organizm. Przynosi również korzyści pozazdrowotne: uczy współpracy w grupie oraz obowiązkowości.

Piłka nożna – same korzyści

Piłka nożna jest naszym sportem narodowym. Nawet pomimo tego, że przez ostatnie lata zdecydowanie większe sukcesy odnosiliśmy w siatkówce, skokach narciarskich czy lekkoatletyce, to mecze piłkarskie elektryzują największe rzesze kibiców. Nic więc dziwnego, że futbol jest tak popularny również wśród dzieci – coraz częściej nie tylko chłopców, ale też dziewczynek.

Treningi piłkarskie przynoszą maluchom szereg korzyści. Wpływają na zdrowie, podnoszą samoocenę i uczą radzenia sobie z trudnościami. Jak?

Treningi piłkarskie wzmacniają i hartują organizm

Gra w piłkę nożną jest znakomitą formą aktywności. Świetnie rozładowuje niespożyte pokłady energii, jakie tkwią w każdym dziecku, a jednocześnie wspiera prawidłowy rozwój malucha. Wszystko dzięki zróżnicowanym treningom, które nie opierają się jedynie na doskonaleniu technicznych umiejętności, takich jak prowadzenie piłki przy nodze, ale też łączą w sobie elementy ćwiczeń aerobowych oraz przeróżnych gier i zabaw.

W czasie treningu młodzi piłkarze biegają, skaczą, ścigają się między przeszkodami. Podczas takich intensywnych aktywności organizm dziecka pobiera zwiększone ilości tlenu, co wzmacnia płuca i serca, a także sprawia, że wszystkie narządy i komórki zostają odpowiednio dotlenione. Wszystkie, a zwłaszcza mózg – regularna gra w piłkę poprawi więc zdolność koncentracji malucha i jakość jego snu, pośrednio wpływając również na… lepsze wyniki w nauce.

 

Ćwiczenia wykonywane podczas treningów piłkarskich angażują wiele grup mięśniowych. Ważna jest nie tylko szybkość i wytrzymałość, ale też gibkość. Piłkarskie aktywności wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, a także zwiększają sprężystość torebek stawowych. Maluch, który regularnie trenuje, jest mniej podatny na urazy, nie tylko złamania i zwichnięcia, ale też skrzywienia kręgosłupa.

Regularna aktywność w dzieciństwie jest inwestycją w dobry stan zdrowia w przyszłości. Zapobiega pojawieniu się poważnych chorób – cukrzycy, astmy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy, a także wszelkich dolegliwości, które wywołuje otyłość.

Treningi piłkarskie uczą współpracy w grupie

Piłka nożna to sport zespołowy – bez współpracy i wspólnego dążenia do celu drużyna nie wygra żadnego meczu. Trenerzy wpajają dzieciom tę wartość już od początku przygody z futbolem. Maluchy uczą się, że tylko dzięki połączeniu sił mogą osiągnąć sukces i że egoistyczne zachowanie popsuje każdą akcję, nawet tę misternie rozegraną.

Dzięki treningom, meczom czy wyjazdom na obozy dzieci budują też swoją pewność siebie i łatwiej nawiązują kontakty. Często zdarza się, że w drużynie tworzą się przyjaźnie, a koledzy z zespołu zostają najlepszymi przyjaciółmi, nierozłącznymi również poza boiskiem.

Treningi piłkarskie uczą obowiązkowości i punktualności

Treningi, wyjazdy na mecze i turnieje wymagają od dziecka odrobiny dyscypliny – obowiązkowości, punktualności i umiejętności zorganizowania sobie czasu tak, aby pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki. W wielu szkołach sportowych w rozgrywkach ligowych czy turniejach brać udział mogą tylko te dzieci, które dobrze się uczą.

Odpowiedni strój i… wsparcie. O czym pamiętać, zapisując dziecko na treningi?

Na początku nie ulegaj entuzjazmowi swojej pociechy i nie inwestuj w profesjonalny sprzęt. Często zdarza się, że zapał dziecka do gry słabnie z każdym kolejnym treningiem, aż w końcu znika całkowicie, a maluch zaczyna interesować się inną dyscypliną. Początkowo wystarczy więc zwykły strój na wf – T-shirt, krótkie spodenki i wygodne buty.

Jeśli brzdąc wsiąkł w futbol na dobre, uzupełnij jego sportową garderobę o kilka elementów. Przyda się lekka i oddychająca odzież piłkarska – przewiewna koszulka i szorty, które zapewniają pełną swobodę ruchów w czasie ćwiczeń. Podczas meczów i ligowych rozgrywek niezbędne będą również buty do piłki nożnej – korki zwiększające przyczepność do nawierzchni boiska. Na naturalnej murawie najlepiej sprawdzą się lanki (buty z oznaczeniem FG), natomiast na sztucznej – turfy (TF). Obowiązkowym elementem piłkarskiego wyposażenia są również ochraniacze na łydki (tzw. „deski”). W sezonie jesienno-zimowym, gdy treningi przeniesione zostaną do hali, w ekwipunku małego piłkarza powinny znaleźć się również halówki.

Gra w piłkę nożną, choć przynosi wiele korzyści, bywa jednak również trudna i niesprawiedliwa – szczególnie wtedy, gdy mimo starań futbolówka nie chce wpaść do bramki albo gdy sędzia popełnia błąd i niewłaściwie ocenia wydarzenia na boisku. Rodzic, najważniejszy kibic, powinien wspierać dziecko w każdej sytuacji, ucząc, że na drodze do sukcesu często pojawiają się porażki.

Oderwanie dziecka od ekranu telewizora czy smartfona bywa trudne. Piłka nożna jest jednak świetnym sposobem na to, aby zainteresować malucha sportem i zmotywować go do odrobiny ruchu. Zwłaszcza teraz, gdy wyobraźnię wszystkich rozpala nadchodzący Mundial. Jeśli Twoja pociecha uwielbia futbol, zachęć ją do regularnych treningów. Efekty pojawią się szybko – w postaci lepszej kondycji i dobrego samopoczucia.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA TRENING