A+ R A-

Psychologia piłki nożnej

Znaczenie psychologii sportu w piłce nożnej

Obecnie piłka nożna staje się coraz bardziej wymagającą dyscypliną sportu. Piłkarze opanowali szeroki wachlarz umiejętności technicznych i taktycznych. Jedyną dziedziną, w której można poczynić wyraźne postępy jest psychologia sportu.

Rola psychologii w piłce nożnej

Trener piłkarski musi posiadać wiedzę nie tylko w zakresie treningu sportowego, ale również znać zagadnienia dotyczące psychiki. Każdy pamięta mecze, gdzie drużyna już skazana na porażkę, nagle odrabia straty i przechyla szalę na swoją korzyść. Pojawia się wtedy pytanie: Co sprawiło, że zespół potrafił odwrócić losy spotkania? Odpowiedź brzmi: psychologia sportu. Znajomość procesów zachodzących w naszych głowach oraz relacji pomiędzy ludźmi może sprawić ogromne postępy poszczególnych piłkarzy, jak i całej drużyny.

Koniec gry jest jej początkiem

Słowa te dotyczą czasu tuż po zakończeniu meczu o stawkę i zostały zaczerpnięte z książki „Psychologia piłki nożnej„. Błędy, które popełniamy bezpośrednio po meczu, mogą negatywnie wpłynąć na następny. Dotyczy to nie tylko sfery fizycznej, ale również psychiki piłkarza. Chodzi tu o kontuzje powstałe podczas rywalizacji sportowej, które z pewnością nie pomogą w prawidłowym przygotowaniu do kolejnego wyzwania oraz o pytania powstałe po meczu z zakresu psychologii sportu: Jak zachowujemy się po zwycięstwie, którego oczekiwaliśmy? A jak po przegranej, której nie braliśmy pod uwagę? Jak funkcjonujemy po wygranej, która przyszła nam z wielkim trudem? Jak zapanować nad zbytnią euforią drużyny? A jak podnieś swój zespół z kolan? W zależności od sytuacji trener musi odpowiednio zareagować. Piłkarze powinni przystąpić do kolejnego meczu z pewnością siebie i z wiarą we własne umiejętności, ale również z szacunkiem dla przeciwnika. Najlepszym nauczycielem trenera jest rywalizacja podczas meczu o stawkę, to ona dostarcza informacji, co należy jeszcze przećwiczyć i czego brakuje do osiągnięcia sukcesu. Trener piłkarski musi wykorzystać czas pomiędzy meczami, aby jak najlepiej przygotować swój zespół do następnego wyzwania. Nie ma złotego środka, schematów postępowania, które zapewnią sukces. Trener musi w odpowiednim czasie zrobić to co niezbędne, nie tracąc z pola widzenia swojego głównego celu.

Źródło: „Psychologia piłki nożnej” Dettmar Cramer & Birgit Jackschath

Szerszy zakres wiedzy psychologi piłkarskiej jest przedstawiony w zakładce "czytelni piłkarza" zapraszamy